Autor Tema: Kako odabrati veličinu rama?  (Posjeta: 25775 vremena)

Dario

• Zaradio penziju na forumu sa 940 postova

• I want to ride my bicycle bicycle bicycle
Kako odabrati veličinu rama?
« u: 04.07.2010 u 22:21 »
Mnogo puta se postavlja pitanje koju velicinu rama treba uzeti.

Kao prvo potrebno je reci da se velicine ramova za trkacka bicikla racunaju u centimetrima dok su za MTB bicikla obicno u incima.
Medjutim pazite, mnogi ljudi u pocetku misle ako im treba ram za trkacko biciklo od 57cm, da im za MTB treba isti toliki ram samo u incima sto bi bilo 22.4. To je totalno pogresno jer su MTB i trkacko biciklo (specijalka) dve totalno razlicite stvari.

Evo kako ide formula za racunajnje velicine rama.

POtrebno je izmeriti duzinu noge sa "unutrasnje" strane. Stanite uspravno uza zid, pete skroz do zida. Uzmite neku knigu, povucite je izmedju nogu do gore, zabelezite gornju ivicu i izmerite koliko cm ima od poda do beleske.

Za trkacko biciklo:
Izmerena duzina * 0,66 u cm

Za MTB:
(Izmerena duzina * 0,66) - (8cm do 10cm)
- da bi pretvorili u ince, podelite dobijeni broj sa 2,54

* kod MTB-a za zene postoje specijalni ramovi sa kracom gornjom cevi.

Poneki proizvodjaci prave ramove samo u nekoliko velicina (S, M, L, XL)
Kod ovih ramova izaberite ram koji najblize odgovara izracunatom.Uvek je bolje uzeti manji ram nego veci. Ukoliko uzmete manji ram, uvek se moze podici sediste i produziti lula.

S
MTB - 16,5" | Trkacki - 44cm

M
MTB - 18,5" | Trkacki - 50cm

L
MTB - 20,5" | Trkacki - 55,5cm

XL
MTB - 23" | Trkacki - 60cm

Ukoliko nemate metar pri ruci, posluzice sledeca tabela.

Visina [cm]    -       MTB[cm]      -       Trkacki[cm]

155 - 160            37 - 40             45 - 48
161 - 167            40 - 42             48 - 50
168 - 175            42 - 45             50 - 53
176 - 182            45 - 49             53 - 57
183 - 190            49 - 52             57 - 61

- da bi pretvorili u ince, podelite cm sa 2,54

Jos da dodam.

Velicina rama dobijena pomocu formula je priblizna velicina oko koje treba kalkulisati.

Od znacaja moze biti i odnos visine i izmerene duzine noge. Obicno je izmerena duzina 2,07 -i deo visine. Znaci: 180cm / 2,07 = 87cm
Ukoliko kod vas odnos ove dve duzine nije ovakav, tj. ukoliko je izmerena duzina kraca nego 2,07-i deo visine, onda bi mogli dodati 1cm do 2cm na dobijenu velicinu rama.

evo jedan dobar link za racunanje velicine rama, visine sedista, sirine guvernala...

www.wrenchscience.com
« Zadnja izmjena: 30.09.2010 u 15:08 od mekee »
Radim zato sto mogu, mogu zato sto zelim, zelim zato sto su drugi rekli da necu uspjeti...

Amar

• MTB asocijacija
  • Zaradio penziju na forumu sa 1259 postova

• -KBB "Puls"-
Odg: Velicina rama
« Odgovori #1 u: 05.07.2010 u 00:46 »
Ovo je sigurno jedan od najkorisnijih stvari za pocetnike.
Cuo sam par prica kako ljudi kupuju najveci ram, jer pobogu nece on za iste pare manje zeljeza.
Od viska glava ne boli =) =)

dadoka84

• Buduća nada foruma sa 198 postova

Odg: Kako odabrati veličinu rama?
« Odgovori #2 u: 30.09.2010 u 21:54 »
Pa se onda istezu ko da su na ritmickoj gimnastici :D

miguel
*

• Početnik na forumu sa 20 postova

« Odgovori #3 u: 25.05.2011 u 10:41 »
S obzirom da je ovo izuzetno značajna stavka u odabiru bicikla, naveo bih svoje iskustvo. Iako veličinu bicikla možemo teoretski odrediti prema navedenim šablonima, ipak ništa (čitaj: NIŠTA) ne može zamjeniti probu bicikla. Znači, vama teoretski može neko preporučiti veličinu, ali tek kad sjednete na bicikl, kad ga osjetite pod vama, tek tad možete reći da li je to bicikl za vas. Prije 10 i više godina, kada su bicikla rađena po šablonima, sa horizontalnom top cjevi, odabir bicikla prema tablicama je imao smisla. Danas je to toliko različito, različiti proizvođači prave različite uglove, tako da ukoliko kupujete bicikl, obavezno ga isprobajte. Ja lično preferiram cestovne bicikle, i za moju visinu (180) uglavnom je preporuka 57cm. I to vrijedi za večinu bicikla. Međutim, baš sam na danima Specializeda vozio Roubaix i to veličinu 54, koja mi savršeno paše. Tako da još jednom ponavljam: obavezno isprobajte bicikl prilikom kupovina. Obratite pažnju na poziciju. Jer na dobro odabranom biciklu, poslije nekoliko sati vožnje ne smijete osječati bolove u ramenima, leđima ili vratu. Nepravilna pozicija vodi do prebrzog zamora, u samoj vožnji se ne uživa, a na kraju može imati i posljedica na zdravlje.

NR

• Buduća nada foruma sa 193 postova

« Odgovori #4 u: 25.05.2011 u 11:24 »
Međutim, baš sam na danima Specializeda vozio Roubaix i to veličinu 54, koja mi savršeno paše.

Jedna od univerzalnih dimenzija bicikla, koja bi mogla okvirno pokazati da li bicikl odgovara je duzina top tubea, i to od centra head tubea, pa do centra seat tubea. Mislim kada bi izmjerio tu duzinu na svom Treku da bi odgovarala Roubaixu.

(Emir, vozili smo par puta pa znam koji bicikl vozis :))
"Steve Jobs created a religion, as useful as religions can be."

goranstok75
*

• Početnik na forumu sa 10 postova

« Odgovori #5 u: 04.11.2011 u 23:50 »
Htio bih postaviti pitanje po pitanju odabiru rama. Visok sam 180 cm. Unutasnja dimenzija nogu je 80 cm. Stranica za kalkulaciju velicine rama www.ebicycles.com(nasao na forumu) mi je izbacila sljedece podatke :18 incha ili 45 cm. Ponudila je i alternativne velicine :17,5; 18; 18,5 ili 44-47 cm. U radnji gdje su bili bicikli sa podjelom na S,M,L,itd jasno su mi rekli L, obzirom na duzinu ruku,nogu,itd. Probao sam GT 2.0 M velicine i neugodno sam se osjecao. Ne toliko po pitanju sjedajne visine koliko udaljenosti sica, rukohvata i ugla kojeg sam dobijao u tom polozaju. Ono sto me interesuje me je sljedece: posto trenutno gledam TREK koji izbacuje dimenzije rama u inchima, a cuo sam (negdje procitao) da TREK-ova geometrija rama je malo drugacija, da li da idem sa 18 inca ili drugu velicinu?
Izvinite na lijenosti, vjerovatno bi malo vise truda na googlu rijesilo problem, ali postujem vase misljenje i strpljenje.
Hvala!
« Zadnja izmjena: 04.11.2011 u 23:53 od goranstok75 »

goranstok75
*

« Odgovori #6 u: 05.11.2011 u 00:05 »
Razlog zbog kojeg pitam je online kupovina. Izmakao mi je GT Avalanche 3.0 2011 L velicina po prihvatljivoj cijeni (probao kod nas). Sad imam priliku za ovo http://www.badbikes-online.de/shop/article_20102806001%2520Trek%25203700%2520Mountain%2520Bike%25202011-003/Trek-3700-Mountain-Bike-2011.html?shop_param=cid%3D176%26aid%3D20102806001%2520Trek%25203700%2520Mountain%2520Bike%25202011-003%26  Znam da mozda nisu za porediti ali trenutni kriterijum su mi cijena i novi bajk. Ono sto jos ima u ponudi su 18 i 21 incha. Ne znam koji bi mi vise odgovarao. Pretpostavljam da bi odgovor bio (posto sam trenutno u Sarajevu) da odem do TREK shop-a i probam.

mekee

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1893 postova

« Odgovori #7 u: 17.11.2011 u 12:21 »
Koliko znam, Avalanche ramovi kod GT u L veličini su ekvivalent 19 a ne 18''.

Ja sam visok 180, vozio sam taj ram i u M i L i recimo da mi je L bolje lešao, iako sam se i na M poprilično navozao.
Bolje ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju.

goranstok75
*

« Odgovori #8 u: 18.11.2011 u 10:53 »
Koliko znam, Avalanche ramovi kod GT u L veličini su ekvivalent 19 a ne 18''.

Ja sam visok 180, vozio sam taj ram i u M i L i recimo da mi je L bolje lešao, iako sam se i na M poprilično navozao.

Hvala za ovu informaciju..ebycicles mi izbaci 18 incha, wrench science mi izbaci Frame Size center-to-top: 17 incha. Sa GT sam na 19 incha. Nista, najbolje probati. Hvala.

meri

• MTBA član
  • Zaradio penziju na forumu sa 1184 postova

« Odgovori #9 u: 18.11.2011 u 13:31 »
Ti si na nekom granicnom podrucju pa ti vjerovatno moze pasati i L i M. Ovisno o stilu voznje, ako trazis vecu udobnost pri laganoj voznjici po ravnom i uzbrdo - bolji je veci ram, ako zelis vecu okretnost na spustu - uzmi M.
Ja sam vozio GT Expert u L i Trek u M velicini (to je cak nekih deklarisanih 17.5 incha) i nisam imao nikakvih problema a visok sam 183 cm. Uostalom, inch je 2.5 cm i to lako dobijes ako sjediste pomjeris 1 cm nazad a upravljac "zavrtis" prema naprijed. Mozes to isto i sa novom lulom (npr. uzmes lulu 110 mm).

S obzirom da vremenom apetiti rastu i sve vise zelis agresivnije voziti na spustu, mislim da neces pogrijesiti s tim Trekom u M velicini.
Kada ostarim zelim da pricam sta sam radio u zivotu, a ne sta sam zelio da radim!

nelee

• Prekaljeni forumaš sa 327 postova

« Odgovori #10 u: 01.04.2012 u 14:47 »
pozdrav mala raja :D

imam mogucnost nabaviti cube stereo fully bike u 16'' veličini.

vozio sam do sada trek ht 18'' i taman mi je bio. i citam ove savjete, tipa manji bajk bolja upravljivost i sl, i da je bolje uzeti manji ram nego veci,

visok sam 175cm a duzina nogu 80cm. i po ove tabele mi govore od 17''-18'' velicinu. da li cu pogrijesiti ako uzmem 16''?

hvala,

Kosturko

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1447 postova

• aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
« Odgovori #11 u: 01.04.2012 u 15:40 »
pozdrav mala raja :D

imam mogucnost nabaviti cube stereo fully bike u 16'' veličini.

vozio sam do sada trek ht 18'' i taman mi je bio. i citam ove savjete, tipa manji bajk bolja upravljivost i sl, i da je bolje uzeti manji ram nego veci,

visok sam 175cm a duzina nogu 80cm. i po ove tabele mi govore od 17''-18'' velicinu. da li cu pogrijesiti ako uzmem 16''?

hvala,
Naravno da hoces, haha. Pa ne postoje velicine bez razloga ;)
It's easier to ask for forgiveness than for permission.

nelee

• Prekaljeni forumaš sa 327 postova

« Odgovori #12 u: 01.04.2012 u 16:29 »
znam zasto postoje velicine, ali je ovo bas povoljna ponuda u 16'' velicini i kontam mozda bas i nece biti neke drasticne razlike..

citam isto tako danas na trek fuel ex 6 pise:

frame size:
actual 16''
feels like 17,5''

pa kontam mozda je ista sitacija i kod cube.a :D

Kosturko

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1447 postova

• aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
« Odgovori #13 u: 01.04.2012 u 16:52 »
Ma, super ponuda ha hu, pokajaces se nakon mjesec dana, i neces biti prvi ;)

Ako CUBE-ova tabela kaze da ti treba 17-18", onda ti treba.

Ja nikad te velicine nesto nisam uspio upratiti, ali znam da mi je GT Hardtail koji sam vozio bio XL, a sada vozim Scott FS koji je L :) a odgovara mi savrseno (i po tabeli)... Moras dakle gledati tabelu za tacno tu seriju, jer ima razlika...
It's easier to ask for forgiveness than for permission.

chuckydrayman

• MTBA član
  • Prekaljeni forumaš sa 430 postova

« Odgovori #14 u: 01.04.2012 u 17:06 »
sigurno ce ti biti premalo to biciklo.I ja sam na FS-u 19 incha a visok sam 180 znaci nekih 5 cm visi od tebe i bike mi je taman.Ispod 17.5-18 ne bih isao.Ako je dobra ponuda kupi ga i prodaj malo skuplje,taman nesto zaradis i kupi sebi bike koji ti odgovara velicinom a ne cijenom
Sretno