Autor Tema: Trebevic - stanje na terenu  (Posjeta: 230 vremena)

Shelby

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 741 postova

Trebevic - stanje na terenu
« u: 22.10.2017 u 23:17 »
Dugo sam se kanio da odem na vrh Trebevica i tako u razmisljanju i planiranju kad i kako sam na facebooku vidjeo slike unistene singletrail staze prema Domu Vaso Miskin. To je bilo to, cekanja vise nema, ljut na sebe zbog lijenosti i ljut na druge koji kvare sve dobro u drzavi krenuo sam se spremati, prvi slobodan dan, cetvrtak popodne, solo voznja i pravac Trebevic da se licno uvjerim u grozotu sa slika.
S obzirom da odavno niko nije javio kakvo je stanje po stazama odlucio sam da napisem mini izvjestaj.

Uspon je odlicno prosao, blago sunce i tisina je bila super za odmoriti se od gradske buke i nervoze, medjutim vec kod predajnika je uslijedio hladan tus: staza je kompletno unistena i pretvorena u autoput za balvane, duboke brazde iskopane tockovima teske mehanizacije, blato je posvuda, nemoguce ga je zaobici i to je ona najgora kaljuga koja se lijepi cim je dotaknes (imao sam srecu da je bilo poprilicno suho do mog dolaska). Na slikama izgleda smijesno u odnosu kako je uzivo. Stojao sam u nevjerici i razmisljao, ko ovakvo nesto moze da unisti radi sjece sume? Zar je Trebevic prioritet kad je eksploatacija drveta u pitanju pored toliko nebitnih suma? Unistiti planinarsku stazu i jedan od najljepsih singletrailova u drzavi, bogatstvo koje umjesto da se sredi i obnovi zajedno sa domom na vrhu i postane vrhunski planinski turizam? Tako sam bio razocaran da sam u jednom trenutku pomislio da se vratim nazad makadamom, medjutim peklo me da vidim dokle su je unakazili, nije valjda moguce da su je razrovili u cjelosti.

Pogled sa kapije predajnika (izvinjenje za kvalitet slike):

Krmak je parkiran pored:

Ispred doma Vaso Miskin Crni sljedece stanje. Klupe na kojima se nekad odmaralo su oronule i polako propadaju, kad ih se gleda stice se osjecaj da gore vise niko ne dolazi.

Krenuo sam se spustati, i na srecu (ironicno) staza je razorena otprilike do prve U-krivine, dotle se primjete tragovi. Ovaj blatnjavi autoput skrece nizbrdo negdje na pola i vidi se na drugom U zavoju, dalje nisam gledao. Ostatak spusta do Dobrih voda je poprilicno dobar, netaknut je i nema oborenih stabala, zacudo.
Obisao sam krug (vecinu) na kojem se odrzala zadnja XC utrka, tzv. tobogan na pocetku spusta je iskopan enduro motorima i nevozljiv je, bentovi su zapusteni ali mogu se preci normalno, chicken way i ostalo do livade se vidi da se ne koristi ali moze se odvoziti.

MTBA znak sad vec sakriven u boricu na livadi:

Donja sekcija sa korijenjem je kao i uvijek, interesantna i izazovna za voziti. Ostatak sam svrljao nekom stazom koja se malo dodiruje sa TrebaDH spustom i na kraju izasao kod Pino Naturea. Od Dobrih Voda ima stvarno mnogo stazica sa spustanje i bilo bi odlicno kad bi se mogao pokrenuti kakav projekat za njhovo oznacavanje/imenovanje, cisto da se mogu razlikovati i da se zna koliko ih ima.

Ostatak je klasican, odlazak na vidikovac i najbolji pogled na grad, jurnjava bob stazom i spust nazad u realnost.

Scott Scale 50 Custom

Mountain biking!
Because for football, basketball and tennis you only need one ball.

nedimbih

• Zaradio penziju na forumu sa 574 postova

Odg: Trebevic - stanje na terenu
« Odgovori #1 u: 06.11.2017 u 21:58 »
na zapadu nista novo

u svim sumama je tako. jedne godine nadjes super stazu, za godinu-dvije vise je nema