Autor Tema: zoom viljuška  (Posjeta: 301 vremena)

Reba
*

• Početnik na forumu sa 22 postova

zoom viljuška
« u: 14.04.2017 u 13:17 »
poz,

trebam pomoć vezano za zoom  prednji amortizer. kupio sam relativno dobro  plovno biciklo za relativno male pare (za suprugu), međutim ispostavilo se da prednji amortizer nije bas u najboljem stanju i ne radi bas najbolje jer pri radu zapinje (“Ljepljivost” je simptom koji osjetite pri pritisku amortizera do maximuma; u samom momentu prije nego se počne vraćati nazad, amortizer ostane “zarobljen” momenat u prljavštini zatvarača, što stvara veliko početno trenje).

prvo sam pokušao da ga podmažem tako što sam skinuo one zaštitne gumice i nasuo  motorno ulje, te vratio iste. nije pomoglo, jos uvijek zapinje.

E sad, pokušao sam ga rastaviti da ga očistim i podmažem, ali ne ide.

Sa donje strane postoje 2 imbus šarafa, koje ne mogu da odvrnem (nakon par okretaja počnu preskakati i ako ih ne zavrnem curi ulje ispod istih.

Sa gornje strane kad skinem čepove u cijevima nalaze se također  imbus šarafi, koje također nisam mogao odvrnuti (nakon nekoliko okretaja saraf počne preskakati).

Biciklo je kvalitetnije (njemačko!) iz 2015 godine kataloške cijene oko 500 eura, amortizer zoom i nema drugih oznaka.

može li mi neko dati savjet kao da ga oporavim, hvala.

mco

• Prekaljeni forumaš sa 264 postova

Odg: zoom viljuška
« Odgovori #1 u: 14.04.2017 u 15:22 »
Da proradi moras rastavit, odmastit, ocistit pa podmazat. Ja sam imo jeftinu zoom vidljusku na starom biciklu, rastavljala se samo odozgo veoma dugim imbusom. Sretno

Reba
*

• Početnik na forumu sa 22 postova

« Odgovori #2 u: 17.04.2017 u 11:43 »
nema šanse odvrnuti šarafe ni odozgo ni odozdo. čak sam dugi inbus ključ spojio na aku bušilicu i vrti, vrti, vrti... mogao sam do sutra tako. kad rukom vrtim osjetim da u jednom momentu šaraf preskoči, ili kao da se  matica unutra vrti s njim. ipak mislim da je ovaj zoom za jednokratnu upotrebu bez mogućnosti servisa.

megajaxx

• Prekaljeni forumaš sa 343 postova

« Odgovori #3 u: 18.04.2017 u 22:03 »
druze..probaj prije nego sto podjes odvrtati te sarafe... stavi imbus u saraf i pkusaj koji put kucnuti cekicem po njemu
cisto nebi li se malo uspio "zdrmati" i uz malo vibracije popustiti
na ovim donjim sarafima, na dnu viljuske to cak moras uraditi, jer drugacije ih nemozes odvrnuti...prijece ti otici navoj..i onda nemozes nista
cesto na sarafima ima ltzv lock-tite.. tecnost koja je u navoju i drzi saraf da se ne odvrne....zato moras malo cekicem raditi...gumenim najbolje

pogledaj koji klip na yt.... tu ima dosta toga pojasnjeno....
ili ako ti nije tesko stavi ovde koju sliku da vidimo kako to izgleda....

pozz  ;)
i am Specialized !