Autor Tema: Shimano vs. SRAM - 2011  (Posjeta: 6804 vremena)

anquetil

• Buduća nada foruma sa 86 postova

• Dođi-Razvali-Nestani!
Odg: Shimano vs. SRAM - 2011
« Odgovori #15 u: 03.01.2011 u 22:42 »
E Dario dobar posao i dobar post, iz ovog se pregledno i jasno vidi što je kompatibilno a što nije, za mene izvor
dobrih informacija... ;D

pozzz svima iz hebeno jlandog Zg. ;D
savršeno sam ozbiljan -:))))

saLe

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1086 postova

• ARW Gravity
« Odgovori #16 u: 04.01.2011 u 01:00 »
ovako iz iskustva,a ne sa foruma youtzbova,torenta i pm...
Deore kasete su uredno derane po 3 godine.Sramove po godinu.Na xc bajku.
Na dh bajku sam slomio 2 deore kasete dok mi ultegra i sram cestovne traju već po godinu i obje su skoro nove.
Shimanovih lanaca sam se namjenjao na fs bajkovima pa ne znam ni ja koliko.Uglavnom deore i xt mi nisu mogli trajati ni pola godine.Dok sam ove godine u maju prvi put stavio sram i evo ga skoro nov.Doduše ja ne čistim to baš pretjerano,ali opet su se sramovi pokazali kao izdržljiviji.
Mjenjači.O tome se da pričati godinama.Neki vole 2:1 odnos pa kakvo god sve ostalo bilo,dok drugi ne vole klepetanje,razštimavanje i sl...Lično volim 1:1 povuci-potegni,iskrivi,prebaci ćao.Bilo u blatu do koljena,bilo da je kriv nosač ili raskliman mjenjač.Ali sram se sve više i više razštimava na zakovicama i sve manje i manje traje,da ne kažem kakvu su glupost napravili sa plastičnim cageom na X9tkama pa je raji pucala ko ledenica.Ali eto,kada sve oduzmem i saberem,nikako se ne mogu pomiriti sa klaparanjem i stalnim štimanjem shimana,pa radije biram sram

lični odabir : sram i kmc lanci,shimano kasete,sram mjenjači i mašinice,shimano kočnice.
Mada bi se dalo navići na Saint grupu transmisije ili Avid kočnice u odnosu na dostupnost,cijenu i sl...

Lično bi volio da u svijet mtb-a uleti još neki jači proizvođač i povali i jedne idruge jer su prebezobrazni sa cijenama!!!
!!! Popravljam sve vrste vilica,amortizera i kočnica !!! ---

NR

• Buduća nada foruma sa 193 postova

« Odgovori #17 u: 04.01.2011 u 07:36 »
Ja jos imam tu kasetu koja je pocela preskakati na oko 950 km, pa eto, ako ko hoce da mu dam te potrosene lancanike...
"Steve Jobs created a religion, as useful as religions can be."

bike kamikaze

• Buduća nada foruma sa 140 postova

« Odgovori #18 u: 04.01.2011 u 10:02 »
Evo i mene ;)

Vozio sam apsolutno sve moguče grupe kako od shimana tako i od srama i mogu reči nekoliko stvari, a to su sljedece...

Kako kod shimana tako i kod srama je evidentan pad kvaliteta u svim mogučim segmentima. Sjetimo se samo grupe stx rc, to su komponente koje se i dan danas voze i neuništive su, ili možda stari xt ili xtr, a isto tako je i sa sramom. Kako vrijeme odmiče kriteriji se mjenjaju i svi su se okrenuli uštedi na težini, a samim tim i upotreba laganijih i mekših materijala za izradu komponenti... Tako da me uopšte ne čudi NR- ova konstatacija da je PG 1009 lanac i kasetu poderao za 1000 Km, jer su to izrazito lagane komponente koje koristi jako velik broj takmičara, naravno sponzorisanih tako da oni te komponente ne kupuju iz svog depa. To su komponente koje su lagana i imaju jako dobre performanse, ali na žalost i jako kratko traju... Ista stvar je sa gumama, dobra guma=dobra svojstva=puno novca= kratko traje... Ista stvar je i sa xtr-om vrhunske performanse, jako lagan, ali se topi bukvalno, što se ne može reči za stare edicije ni kod jednih, a ni kod drugih... Što se tiče klase jeftininijih grupa mogu samo reči da prednost dajem shimanu, zbog kvalitete izrade i materijala koje koriste ( sram 3,0 plastika)... Isto tako mogu da kažem da ma koju god firmu koristili jako je bitno da je grupa usklađena, što večina ljudi ne gleda i ne praktikuje.... Večina proizvođača stavi zadnji mjenjač Xt i zamaže oči, a ostalo kreče od alivija do deorea... Mišeljenja sam da je puno bolje da je cijela grupa deore i da će puno bolje i preciznije raditi nego li neke kombinacije... Sramu dajem prednost u klasi xt/ x9 i xtr/X0, puno su čvršći, preciznije, nema buke i lupkanja i sl... Avid xx sam vozio cijeli dan i mogu reči samo najbolje za sve osim za kočnice koje rade kao neke juici 3 ( odvratno). Čak sam promijenio nekoliko bajkova ali ista stvar... Opet ni shimano se baš nije proslavio, sve je više odlomljenih XTR kočnica ( super light), koje ostaju vozačima u rukama... Evo sad imam Saint-a i mogu reči da sam prezadovoljan i da ne bi se vratio na bilo koji sram ( mislim za dh), dok bi na xc bajku išla sram grupa... Nakon ovoga mogu da zaključim da treba uskladiti cijelu grupu ako je moguče i ne kupovati extra lagane komponente xtr ili sram x-0 jer to su ipak racing komponente koje imaju jako kratak vijek trajanja, a večini nas amatera apsolutno ništa ne znače 25 gr. i sl...
A u ostalom bezveze seremo svi i naprdujemo, treba voziti ono što imamo i uživati... Ozi je s deore pogonom prešao 50 000 Km i vozio ga je do zadnjeg dana dok nije stao, zato uživajte i vozite ono što imate...
 :)
« Zadnja izmjena: 04.01.2011 u 10:04 od bike kamikaze »

meri

• MTBA član
  • Zaradio penziju na forumu sa 1188 postova

« Odgovori #19 u: 04.01.2011 u 10:08 »
Tesko ce ici diskusija bez pristrasnosti, to jest, svako od nas ce malo vise navijati za proizvodjaca kojeg trenutno vozi. I ne bi bas mudro bilo reci kako je npr. Sram dobar a Shimano los (ili obratno) jer je rijec ipak o dva vrhunska proizvodjaca. Meni je, na primjer, sistem saltanja kod SRAM-a bas bio legao (na GT Expertu) i sve je radilo bez problema, ali isto tako, imam na starom Scottu iz 2005 obicni Shimano Deore mjenjac kojeg sam prvo ja gazio, pa ga lomio drugi covjek, pa bio udaran, greban... pa ga opet ja uzeo, zasjeo u garazu cijeli dan i dotjerao ga da radi kao nov. Sad ga vozi moj sin i super radi.
Takodje, jesu Avid Elixir skuplje, lakse... ali na Shimano hidraulickim kocnicama sam samo mijenjao pakne a ove stalno nesto stelujem.

Pored diskusije Sram vs. Shimano koju mozemo razvlaciti unedogled jer u jednom trenutku jedan proizvodjac ima nesto novo, u drugom pada jer ga konkurent prestize, neko ulaze vise u marketing pa nam se cini da je bolji... dakle, pored te price, mislim da bi za obicne ljude bilo zgodno saznati razlike izmedju klase. Na primjer, zasto je Deore bolji od Alivia, ili Sram X9 bolji od X7. Stoput sam cuo da mi se neko pohvalio kako je kupio bicikl "Znas, aluminijski sa Shimano mjenjacem".

Posto nemamo neke egzaktne parametre da sve ovo mjerimo i usporedjujemo, jedan zakljucak, onako laicki bi bio da manje-vise sve ovo radi kako treba, svaku XC turu ce zavrsiti svi sa bilo kojom grupom opreme, ali skuplje komponente su malo preciznije i mnogo lakse.

ps
Da dodam i to da nije isto kad dva vozaca voze isti bajk, slicno kao i auto. Ja u zivotu nisam mijenjao lamelu na mjenjacu auta, a znam ljude koji to rade svakih 30.000 km. Nije isto ako neko "nagazi" ili se vozika do Vrela Bosne, ako nema blage veze sa saltanjem (a slusao sam stoput kako neko melje saltajuci uzbrdo) ili ako je znalac itd. itd.
« Zadnja izmjena: 04.01.2011 u 10:11 od meri »
Kada ostarim zelim da pricam sta sam radio u zivotu, a ne sta sam zelio da radim!

bike kamikaze

• Buduća nada foruma sa 140 postova

« Odgovori #20 u: 04.01.2011 u 10:15 »
Citat:
ps
Da dodam i to da nije isto kad dva vozaca voze isti bajk, slicno kao i auto. Ja u zivotu nisam mijenjao lamelu na mjenjacu auta, a znam ljude koji to rade svakih 30.000 km. Nije isto ako neko "nagazi" ili se vozika do Vrela Bosne, ako nema blage veze sa saltanjem (a slusao sam stoput kako neko melje saltajuci uzbrdo) ili ako je znalac itd. itd.

Da se nadovežem, nije rijetka pojava da vidim pokidane lance i vožnju u "zabranjenim prenosima", krenem od sebe pa svi redom... Večina nas apsolutno ne obrača pažnju, na položaj lanca, čistoću lanca, podmazanost i ostalo. Rijetki su i oni koji provjere istegnutost lanca, pa isti zamijene, kako bi spasili kasetu, nego voze do trenutka kada je več kasno i kada je trošak puno veči. Treba povesti malo računa i o tom segmentu i paziti na svoju opremu, kako bi što duže bila u funkciji... :)

chuckydrayman

• MTBA član
  • Prekaljeni forumaš sa 431 postova

« Odgovori #21 u: 04.01.2011 u 11:43 »
Evo i mene ;)

Vozio sam apsolutno sve moguče grupe kako od shimana tako i od srama i mogu reči nekoliko stvari, a to su sljedece...

Kako kod shimana tako i kod srama je evidentan pad kvaliteta u svim mogučim segmentima. Sjetimo se samo grupe stx rc, to su komponente koje se i dan danas voze i neuništive su, ili možda stari xt ili xtr, a isto tako je i sa sramom. Kako vrijeme odmiče kriteriji se mjenjaju i svi su se okrenuli uštedi na težini, a samim tim i upotreba laganijih i mekših materijala za izradu komponenti... Tako da me uopšte ne čudi NR- ova konstatacija da je PG 1009 lanac i kasetu poderao za 1000 Km, jer su to izrazito lagane komponente koje koristi jako velik broj takmičara, naravno sponzorisanih tako da oni te komponente ne kupuju iz svog depa. To su komponente koje su lagana i imaju jako dobre performanse, ali na žalost i jako kratko traju... Ista stvar je sa gumama, dobra guma=dobra svojstva=puno novca= kratko traje... Ista stvar je i sa xtr-om vrhunske performanse, jako lagan, ali se topi bukvalno, što se ne može reči za stare edicije ni kod jednih, a ni kod drugih... Što se tiče klase jeftininijih grupa mogu samo reči da prednost dajem shimanu, zbog kvalitete izrade i materijala koje koriste ( sram 3,0 plastika)... Isto tako mogu da kažem da ma koju god firmu koristili jako je bitno da je grupa usklađena, što večina ljudi ne gleda i ne praktikuje.... Večina proizvođača stavi zadnji mjenjač Xt i zamaže oči, a ostalo kreče od alivija do deorea... Mišeljenja sam da je puno bolje da je cijela grupa deore i da će puno bolje i preciznije raditi nego li neke kombinacije... Sramu dajem prednost u klasi xt/ x9 i xtr/X0, puno su čvršći, preciznije, nema buke i lupkanja i sl... Avid xx sam vozio cijeli dan i mogu reči samo najbolje za sve osim za kočnice koje rade kao neke juici 3 ( odvratno). Čak sam promijenio nekoliko bajkova ali ista stvar... Opet ni shimano se baš nije proslavio, sve je više odlomljenih XTR kočnica ( super light), koje ostaju vozačima u rukama... Evo sad imam Saint-a i mogu reči da sam prezadovoljan i da ne bi se vratio na bilo koji sram ( mislim za dh), dok bi na xc bajku išla sram grupa... Nakon ovoga mogu da zaključim da treba uskladiti cijelu grupu ako je moguče i ne kupovati extra lagane komponente xtr ili sram x-0 jer to su ipak racing komponente koje imaju jako kratak vijek trajanja, a večini nas amatera apsolutno ništa ne znače 25 gr. i sl...
A u ostalom bezveze seremo svi i naprdujemo, treba voziti ono što imamo i uživati... Ozi je s deore pogonom prešao 50 000 Km i vozio ga je do zadnjeg dana dok nije stao, zato uživajte i vozite ono što imate...
 :)
Definitivno najbolji post u ovoj temi.Do prije tri godine sam vozio ture po Bjelašnici sa Corex biciklom (alivio grupa) iz 1995 godine bez prednje suspenzije i mogu reči da je letio a navozao sam ga se punih 12 godina (Doduše prije 2004 nisam ni znao šta je MTB tura ;D).2004 sam tek promijenio nabe,osovine,lanac kasetu i to je sve izdržalo do 2007 kad sam prešao na GT 2.0 (jaran još uvijek vozi moj bike).Premali su razlike između komponenti a cijene ogromne.Ako bi već gledao gdje ću potrošiti pare to bi bila bolja viljuška i kvalitetniji ram.Malo smo otišli u oftopic al mora se.1000 ljudi 1000 čudi pa će tako i biti 1000 različitih mišljenja na ovu temu.

Dario

• Zaradio penziju na forumu sa 945 postova

• I want to ride my bicycle bicycle bicycle
« Odgovori #22 u: 04.01.2011 u 12:02 »
Ovdja sam par puta spomenuo, ali se ne dozviljava, ja govorim o Shimanu u zadnje dvije godine. Pa ja bi sada da mogu birat kocnice uzeo shimano XT iz 2006, cetvoroklipne celjusti. pa to je roba, radi kao svicarski sat.

Nije nikakva pamet, niti tajna ta takmicarske grupe X-0 i XTR su "mekane" i lagane, zato obicni smrtnici se rijetko odlucuju za njih, najbolji omjer ulozenog novca, a to je X-9 ili XT.

Najlosije grupe od Shimana i Srama, nisu ni vrijedne spomena, od plasticnih Sramovih plasticni mjenjaca do Shimanovog smeca TZ-50, koji nije ni za **rca. I dalje je u toj donjoj klasi kralj Shimano TY-18.

A sto se tice odrzavanja, jbg, kao i sa svim, ako ne odrzavas naravno da ce se pokvarit, potrosit.

Od shimana jedina grupa koja mi ulijeva povjerenje je Saint, ono mi stvarno izgleda neunistivo. I tu sam si grupu narucio za bajk koji sklapam. Sve osim naba.

Meri i slazem se sa tobom, ovakve teme su nepotrebne jer mogu trajati na hiljade postova i nece se nista izvuci iz toga.   
Radim zato sto mogu, mogu zato sto zelim, zelim zato sto su drugi rekli da necu uspjeti...

anquetil

• Dođi-Razvali-Nestani!
« Odgovori #23 u: 04.01.2011 u 19:40 »
Koliko prićamo o tome ko da je atomska fizika a ne mehanika , što se mene osobno tiče ja se sječam da je prije rata (politiku na stranu) u BiH bila izrazito razvijena industrija pa čak smo i Helikoptere francuske Gazelle u Soko Mostaru po licencom radili a ako su švabe sami priznali da je TAS ov golf bolji bio od Njemačkoga što se opet ne počne kvalitetno proizvodit baš recimo dobre mjenjače, kočnice i ostalu mehaniku sve do pogona i pedala i lanaca, i nije to tako teško ..ja prvi kupujem ;D

Je da je malo offtopic ali na temu Sram vs Shimano i tak se više nema što reći ;D

mekee

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1893 postova

« Odgovori #24 u: 05.01.2011 u 00:03 »
...što se opet ne počne kvalitetno proizvodit baš recimo dobre mjenjače, kočnice i ostalu mehaniku sve do pogona i pedala i lanaca, i nije to tako teško ..ja prvi kupujem ;D

Jednostavno. Zato sto nikad ne mozemo proizvesti dovoljno jeftino ko Kinez ili Tajvanac.
Bolje ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju.

anquetil

• Dođi-Razvali-Nestani!
« Odgovori #25 u: 05.01.2011 u 19:55 »
...što se opet ne počne kvalitetno proizvodit baš recimo dobre mjenjače, kočnice i ostalu mehaniku sve do pogona i pedala i lanaca, i nije to tako teško ..ja prvi kupujem ;D

Jednostavno. Zato sto nikad ne mozemo proizvesti dovoljno jeftino ko Kinez ili Tajvanac.

Eh pa ne, ima jedna caka kume moj, a to je da tajvanci, kinezi, filipinci RADE ZA JAPANCE koji ubiru paru, Tu u BiH treba sve projektirati (samo napravit projektnu dokumentaciju + prototipove ,recimo, od stražnjeg+prednjeg mjenjača i lanaca,počet pa do pedala i pogona te kasnije preč i na shockove i sve to nek nam slažu kinezi  i več bi tu več imao zaposleno 40 do 50 ljudi na tome a tek onda bi se uloženo počelo vračati a firma rasti i širiti se na cijeli bike  , ima ova zemlja i inženjera i pametnih ljudi koji znaju, samo je pitanje volje i organizacije, mora se neki kurac nekad probat, proizvodnja je stala treba ju pokrenut i zaradit a što je najvažnije zaposlit ljude....
« Zadnja izmjena: 05.01.2011 u 20:15 od anquetil »

saLe

• Administrator
  • Zaradio penziju na forumu sa 1086 postova

• ARW Gravity
« Odgovori #26 u: 05.01.2011 u 20:50 »
Ja sam vazda govorio da negdje u UNISU čuči čiko koji bi zajebao i Dava Weagle-a i sve sisteme suspenzija,samo jbg,on ima 400 sigurnih markica u džepu i voli svoju zemlju,pa nema vremena da se zamara sistemima,projektima i izmišljanjima.Lakše je napraviti vagon.
nebitno...

činjenica je da su i jedni i drugi preskupi i da smo svi(ili većina) prešli najviše kilometara sa starom Alivio grupom ili STXrc-om i ništa nam nije falilo.Sve dalje na ovom nivou je čisto proseravanje ;)
!!! Popravljam sve vrste vilica,amortizera i kočnica !!! ---

dadoka84

• Buduća nada foruma sa 198 postova

« Odgovori #27 u: 05.01.2011 u 21:57 »
I ja sam bio napisao slican post danas, ali obrisah reko da ne bude pala*udjenje. Ima ova zemlja pametnih glava. Zasto ne napraviti nesto extra izdrzljivo, kao npr Obodin frizider :D Vjerujem da bi kupaca bilo, pogotovo medju onima koji se ne pale na mainstream i menadzerske fazone ubiranja novca.

anquetil

• Dođi-Razvali-Nestani!
« Odgovori #28 u: 05.01.2011 u 22:20 »
Ja sam vazda govorio da negdje u UNISU čuči čiko koji bi zajebao i Dava Weagle-a i sve sisteme suspenzija,samo jbg,on ima 400 sigurnih markica u džepu i voli svoju zemlju,pa nema vremena da se zamara sistemima,projektima i izmišljanjima.Lakše je napraviti vagon.
nebitno...

činjenica je da su i jedni i drugi preskupi i da smo svi(ili većina) prešli najviše kilometara sa starom Alivio grupom ili STXrc-om i ništa nam nije falilo.Sve dalje na ovom nivou je čisto proseravanje ;)

hehe Sale moj, ti razmišljaš isto ko ja, ima još od prije rata inženjera, sada su malo u godinama ali nema veze,
ako su radili ČITAVE helikoptere i najbolji golf sigurno ima koj ,ako mu daš mogućnosti , (makar tvrdim i ponavljam da to nije jebena  ;D atomska fizika), ako su nadgledali i sklapali jebeno komplicirane stvari ko što su helikopteri znam da ima koji ,ako ništa drugo, može bez problema u godinu dana sve nacrtati...
@dadoka84, nisi trebo post brisat ;) 8)
« Zadnja izmjena: 05.01.2011 u 22:54 od anquetil »

zeljko_v

• Prekaljeni forumaš sa 271 postova

« Odgovori #29 u: 05.01.2011 u 22:53 »
...he, he, nije samo dadoka brisao...
...i ja sam. Bolje domaće go*no, nego američka pita.

ljudi, odošmo u off...
2010: 3582.6 + jedan kvalitetan pad, kad je Svjetlana zvala, a kaciga spasila... ...a u 2011: Uspio doći do 7022.
Moj blog: zeljkov.wordpress.com